Antalya Sınav Kaygısı

Antalya sınav kaygısının vücudun adrenalin salgılamasıyla oluşan dikkat bozukluğu karına giren ağrılar okuduğunu anlayamama kalp atışının hızlanması nefes kesilmesi titreme terleme mide bulantısı gibi belirtileri vardır. Sınav esnasında oluşan kaygıyla bildiğini hatırlamayan öğrenci için kendini rahatlatma ve sakinleştirme aşamasında rakipleri bile ilgi odağı olabilmektedir. Böylelikle düşük sonuçlar elde edilmektedir.
Bireydeki sınav kaygısının oluşumunda ailenin düşünceleri kurduğu baskı davranış şekli büyük etkendir. Ailenin yanı sıra öğrencide kendi düşünceleriyle kendisini “hayatımın sınavı”, sınavdan beklentileri, “kesin zor olacak” kendisinden beklentileri “ya yapamazsam” gibi düşüncelerle demoralize edebilir ve sınavda heyecan duymasına neden olmaktadır.

Antalya sınav kaygısından kurtulmak istiyorum diyorsanız ilk olarak kaygının nedenlerini belirtilerini eksik olduğunuz konular varsa kontrol edip kendiniz belirlemelisiniz. Bunlarla birlikte gerçekçi hedefler belirlemek uygulanabilecek planlar kurmak olumsuz düşüncelere yer vermeden pozitif düşünmek gerekmektedir. Ya yapamazsam deyip gelecekte olumsuz planlar kurmaya kişi hayatının mahvolduğunu mahvolacağını düşünmesi yerine sakin olup elimden geleni yapacağım demelidir.

Antalya sınav kaygısı olan bireyin ailesinin de kendi düşünceleri kadar önemi vardır. Aile çocuğu yetenekli olduğu alanda desteklemeli o alanda değerlendirmelidir. Çocuğun duygu düşünce ve isteklerini göz önünde bulundurmalıdır. Test sonucu kötü gelse de çocuğun üstüne gitmemeli sözle uyarılarda bulunmamalıdır. Gerekirse bir psikolog ya da sınav koçundan yardım alabilirsiniz.

© 2018, Antalya Psikiyatri | Antalya Psikiyatri Merkezi. Tüm Hakları Saklıdır.