Antalya Vajinismus Tedavi Merkezleri

Vajinismus bir kadın hastalığıdır. Vajina girişindeki Pelvis adı verilen kaslarının o anda ki stres ya da korku ile istem dışı kasılmasıyla oluşan ilişkiye girememe veya ilişkinin acılı ve ağrılı olması, cinsel birleşmenin yarım olması olarak adlandırılan sorundur. Kısaca kadının cinsel birleşmeye izin vermemesidir.
Vajinismus sebepleri toplumun ve ailelerin baskı kurması, tecavüz, cinsel istismara maruz kalmak, cinselliğin ayıp olması, kızlık zarının öneminin abartılması ve ilk birleşmenin acı veren, kanamaya sebep olan bir deneyim olacağının öğretilmesi yönünde ki anlatımlar vajinismusa örnek verilebilecek konulardır.
Vajinismus aslını ele alırsak psikolojik bir hastalıktır. Kişinin hastalığı kesinleştikten sonra bu sendromdan çıkması bir doktor, uzman veya psikolog yardımıyla gerçekleştirilir.
Vajinismus tedavilerde davranışsal ve bilişsel yaklaşım, zihinsel iyileştirme yani hipnoterapi tercih edilmektedir. Bilişsel yaklaşım olarak kişiye genital organları, cinsel ilişki hakkında açıklayıcı bilgi verilmesi yer alabilir. Kegel egzersizleri hakkında bilgi verilerek vajinada bulunan pelvis kası üzerinde denetim sağlanabileceği öğretilmektedir.

© 2018, Antalya Psikiyatri | Antalya Psikiyatri Merkezi. Tüm Hakları Saklıdır.