Antalya Psikoterapi

Psikoterapi kısaca insanların sorunları üzerinde düşünüp konuşup en kısa yoldan çözüme ulaşmaktır. Psikoterapi psikiyatrlar ve klinik psikologlar tarafından gerçekleştir.
Psikoterapiyle kişi sorunlarını tanımadığı birine anlatarak rahatlayacağının farkındadır. Psikoterapi;
• Duygusal çatışmalarını çözümlemek
• Sorunlarını çözmesi yürüyeceği yolda destek olmak
• Diğer insanlarla ilişkilerini düzenlemek,
• Sorunlar nedeniyle bozulmuşsa, mesleki işlevini iyileştirmek,
• Kendiyle daha barışık olmasını sağlamağı da hedefler.
Psikoterapide yaygın olarak kullanılan kuramlar vardır bunlardan 2 si psikanaliz ve psikodinamik terapiler.
Bu kuramlarda kişinin sorununun çocukluğuna dayanıldığı ve hala devam ettiği görüşü savunulmaktadır. Tedavide serbest yorum rüya analizi de yapılmaktadır.
Bilişsel davranışçı terapiler; davranışçı terapi öğrenme kurallarını baz alarak problemli davranışların öncesinde öğreticilerin etkisi olduğu savunulmuştur. Terapist aktif ve yönlendiricidir. Davranışların düzeltilmesi yada yeni davranışlar edinebilme gevşeme tekniği öğretilmektedir. Hedef ilk seans da belirlenir böylede umarsız hayaller kurulumu engellenmiş olunur daha gerçekti düşünülür. Terapi problem odaklı ve kısa sürelidir.
Varoluşçu psikoterapistler hastanın kendi benliğini oluşturması için uygulanan terapi yöntemidir. Varoluşçu terapiler psikanalitik ve davranışçı psikoterapistlerin kişinin kendi özgürlüğünü kısıtlaması iddiasıyla tepki göstermiştir. Kişinin sorumluluk alma özgürlük kendi farkına varma kapasitesi kendi kimliğini keşfetmesi insanlarla iletişim kurması ile yüzleşmeyi o cesareti gösterebilmesi amaç ve hedeflerinin araştırması gerektiğini savunmuşlardır.

© 2018, Antalya Psikiyatri | Antalya Psikiyatri Merkezi. Tüm Hakları Saklıdır.